Zdraví na cestách

Praktická kapitola o zdraví při cestování do odlehlých koutů světa a především do hor je v průvodci Lonely Planet TREKKING V NEPÁLU od Stana Armingtona, 2001, český překlad 2003. Kapitola ZDRAVÍ (str. 103-132) napsaná dr. Davidem R. Shlimem uvádí dobré rady o očkování, hygieně, jídle a vodě, diagnostikování nemocí a jejich ošetřování, výškové nemoci, průjmech, dalších nemocech, úrazech a lécích. Je pochopitelně zaměřená na Nepál, ale většina věcí je obecně platných.

Verze ve Wordu 1.část (1,5MB), 2. část (1,4MB), 3.část  (1,3MB) - snadné pro tisk.


Lékárnička (seznam upravit vzhledem k náročnosti výpravy, místu pobytu a počtu členů):

léky

potíže

osobní léky

...
Paralen, Acylpyrin mírné bolesti, horečky
Ibuprofen, … silnější bolest, vyšší teplota, zánět
univerzální antibiotika* (např. doxycyklin nebo ciprofloxacin) závaznější problémy a teploty, bakteriální průjem, vředy, infekce, apod. - Pozn.1)

Ercefuryl*, Smecta, Imodium *, Endiaron,  živočiš. uhlí, alkohol >40%, rehydratační sůl

průjmy - Pozn.2)
pastilky kašel
(antibiotické) oční kapky alergie, podráždění očí, zánět spojivek
framykoin mast kožní exém, kožní nemoci
protiplísňový krém nebo prášek, pudr, antimykotický zásyp či mast plísně, houbová onemocnění

antialergika (pilule i kapky)

alergické reakce
antimalarika* (Delagil, Lariam...) malárie, prevence před malárií - Pozn.3)
náplasti, dezinfekce, obvaz odřeniny, otevřené rány, puchýře,
papírové stehy (lze je nahradit vystřiženou "mašličkou" i z obyčejné náplasti) otevřené rány, tržné rány, pořezání
obinadlo, šátek zlomeniny, vykloubení a jiné úrazy
rehydratační sůl dehydratace
sterilní injekce a jehly v zemi s hygienickými problémy
tlusté jehly při dušení, prudké alergické reakci v oblasti ústní a krční
přípravek na čištění vody - viz Jídlo a voda nepitná či zdravotně závadná voda

multivitamíny

nedostatek vitamínů, nedobrá chuť vody

Poznámky k lékárničce:
* na lékařský předpis
- Pokud problémy při samoléčbě po 2-3 dnech neustávají, je třeba vyhledat lékaře.
- Dále k lékárničce a potřebám chránících zdraví patří (více viz seznam co s sebou): nůžky, pinzeta, šicí jehla, opalovací krém, balzám na rty s UV filtrem, kšiltovka/klobouk, sluneční brýle, repelent (většinou bývají nejúčinnější ty místní), na skupinu se hodí teploměr.
1) Použití antibiotik nelékařem je dost ošidné, proto se doporučuje - pokud je to možné - to před použitím konzultovat s místním lékařem, popř. jej navštívit dodatečně po nevyhnutelném použití antibiotik.
2) Průjmy jsou způsobené různými  patogeny v trávicím ústrojí: bakterie, prvoci, spóry, améby, viry, apod. Dle příčiny (která je pro laika těžko zjistitelná), se musí volit způsob léčby, a druh podávaných léků. Ty se liší na různé kategorie: a) paralyzující střeva a zastavující jejich činnost (Imodium, Reasec); vhodné pro nutné přejezdy bez možností zastávek, ale dlouhodobě nevhodné, příčina problému zůstává v těle!; b) hrubé částice, na které se "špatnosti" v těle nabalí a vyjdou s nimi ven (Smecta, živočišné uhlí); c) dezinfekce (Endiaron, Ercefuryl), apod.
Pozn.: Endiaron zpravidla na vážnější mimoevropské průjmy nezabírá, dobře se osvědčil Ercefuryl, kterým s sebou navíc nenese žádná vážnější rizika. Při průjmech chce dbát na dostatečný přísun tekutin, při dehydrataci použít rehydratační sůl, či jiný obdobný nápoj. O hygieně viz Jídlo a voda.
3) Antimalarika se používají v oblastech s výskytem malárie. Berou se buď preventivně každý týden pobytu, jeden týden před a 4 po pobytu v oblasti výskytu. Nebo se berou ve zvýšeném množství jako léčba při propuknutí nemoci (projevuje se jako horečka, ale se silnými malarickými záchvaty). Prevencí je - mimo braní antimalarik - také ochrana před komáry (ty se zpravidla vyskytují v okolí mokřadů, a ne v moc vysokých nadmořských výškách) - repelent, sítě na oknech, moskytiéry, elektrické spirály na odpuzování hmyzu či spreje, atd. 

       

Další důležité body, které je třeba pro zdravý průběh cestování dodržovat:

Přírodní podmínky:
Je potřeba dbát na nebezpečí při vystavení se extrémním klimatickým podmínkám. To zejména znamená chránit se před ostrým sluncem (úpal, úžeh) - kšiltovka/klobouk, dlouhé rukávy, límec, opalovací krém, balzám na rty a kvalitní sluneční brýle; a mrazem (omrzliny) - teplé oblečení, včetně rukavic a zakrytí obličeje, kvalitní spacák a při chození po sněhu kvalitní obuv. V teplých krajích, na slunci a při fyzické námaze je třeba mít zajištěn dostatečný přísun vody včetně solí a jiných minerálů.
Výšková /akutní horská/ nemoc:
Vážným nebezpečím při pohybu (a pobytu) ve vyšších nadmořských výškách je vysokohorská nemoc. Jejími příznaky je kašel, zadýchávání se, bolesti hlavy, nechutenství, zvracení, únava, ztráta rovnováhy, apod. Od výšek 2800-3000m n.m. se doporučuje denně vystoupat a přespávat vždy jen o 300-400m výše než předchozí den (v průběhu dne se může vystoupat výše, ale na noc by se mělo zas klesnout). Pokud je výstup rychlejší, je třeba poté alespoň den setrvat na místě a aklimatizovat se. Pokud se projeví jakékoli příznaky vysokohorské nemoci, je třeba co nejdříve sestoupit do míst, kde se příznaky již neprojevují, a před dalším postupem tam chvíli setrvat. Při nerespektování těchto pravidel hrozí vysokohorský plicní nebo mozkový edém a poměrně rychlá smrt. Více viz kapitola zdraví zmiňovaná na začátku (str. 110-115).

Jídlo a voda:
Při jídle je třeba dodržovat hygienu, a mít na zřeteli, zda je také dodržována v kuchyních restaurací při vaření, mytí nádobí, servírování, atd. Nezávadná by jistě měla být pouze jídla, která projdou varem (pokud se tedy potom nenaservírují špinavýma rukama na ublemcaný talíř). Také se doporučuje vyvarovat se jídlu prodávanému na ulici, sladkostem, nepít nápoje s ledem a veškeré ovoce a zeleninu pečlivě omývat nebo loupat. Tyto pravidla se snadno říkají, ale těžko se při libých vůních a chutích krásně vypadajícího jídla dodržují .
V mnoha zemích je problém s nezávadnou pitnou vodou. Nejistější je kupovat balenou vodu, ale to něco stojí a ne vždy je to možné. Zárukou je vodu převařit, během minuty varu při 85°C jsou zlikvidovány i ty nejodolnější patogeny, bohužel převařování je časově a energeticky náročné. Dalším způsobem je filtrovaní, ale to zas všechny patogeny zaručeně neodstraní!
Nejvhodnější způsob je tedy chemické čištění, používají se buď přípravky na bázi jódu nebo chlóru. Dříve se prodávali chlórové tablety PHAR-X aqua, které ale byly dost drahé. Nyní je k dispozici prášek Aquasteril, pro cestování je nejvhodnější balení Tramp 20. Stejně jako tablety je dvojsložkový, první složka vodu zachloruje, tedy vyčistí (0,5-1h), a druhá odchloruje a zbaví nepříjemného zápachu a chutě po chlóru (0-15minut).
Jód se používá jako roztok (Lugol), krystaly nebo tabletky, měl by být účinnější než chlór, ale i ten plně postačí. V horách se dá bez problémů používat voda z pramenů a potůčků, je však třeba dbát na to, aby nabírání proběhlo na toku co nejvýše, a ne zrovna třeba pod místem, kde do nich močí a se.e dobytek.
O přípravcích na léčbu průjmových onemocnění viz poznámka 2) k lékárničce.

Očkování:
Při častých cestách a hojném očkování je dobré si pořídit mezinárodní očkovací průkaz, zřizují ho ve všech očkovacích centrech.
Takřka do všech zemí je doporučené očkování proti Hepatitidě A, do většiny zemí i proti
Hepatitidě B. Je třeba podstoupit tři injekce (každou žloutenku zvlášť nebo obě najednou kombinovanou vakcínou) a očkování je poměrně drahé, ale hodí se i pro běžný pobyt v ČR a navíc je na celý život (po cca 10ti letech by se ale raději měla zkontrolovat hladina protilátek).
Dále je nutné mít obnovené očkování proti nemocem hrozícím v ČR aplikovaným v dětství - Záškrt, Tetanus, Dětská přenosná obrna, apod.
Do zemí s nižším hygienickým standardem je třeba být očkován na Břišní tyfus, pro cesty i pro pobyt doma se hodí mít protilátky též na Meningokokovou meningitidu (obě očkování jsou na 3 roky a jsou poměrně levné).
Proti Malárii se neočkuje, ale užívají se antimalaraika, a to buď preventivně nebo jako léčba. Antimalarik jsou různé druhy, záleží na oblasti. Také je třeba se chránit před komáry a vyvarovat se místům s jejich velkým výskytem - viz poznámka 3) k lékárničce.
V zemích s výskytem Žluté zimnice je doporučené očkování proti této nemoci. Navíc je také ve všech ostatních zemích od všech cestovatelů přijíždějících z oblastí s výskytem žluté zimnice vyžadována certifikace o očkování proti této nemoci!!
Občas je doporučené očkování proti Vzteklině, očkování se provádí ve 3 dávkách před cestou. Když ale dojde k pokousání nebo je důvodné podezření nakažení, musí se během 2-3 dní začít s očkováním dalšími dvěmi dávkami. Pokud není člověk očkován předem, musí se také neprodleně dostavit na 5 dávek (aplikovaných během 1 měsíce).
Dále se očkuje proti Choleře, Japonské encefalitidě, Moru, atd. záleží na navštěvované oblasti.
Je třeba myslet na to, že očkování musí proběhnout určitý časový úsek před odjezdem, a že ne všechna očkování se mohou nechat píchnout najednou.
Více informací o očkování na www.vakciny.net.

Ostatní:
Vhodné a vysoké boty chrání nohu před vyvrknutím, odřením, kousnutím hada nebo jiného zvířete schovaného v trávě, apod. Dlouhé kalhoty a rukávy chrání kůži jednak před sluncem, ale také před oděrkami, které se zvláště ve vlhkých a teplých krajích špatně hojí.
Při vstupu do některých zemí mohou nastat problémy s celním odbavením léků, dovoz určitých léků může být zakázán, popř. celníci požadují jejich proclení. Proto je vhodné si od pracoviště, které se zabývá cestovní medicínou, vyžádat potvrzení, že převážené léky jsou určeny výhradně pro léčení a prevenci nemocí cestovatele, popřípadě že jsou životně důležité.
Také je třeba zvolit dobré cestovní zdravotní pojištění, ta se liší cenou, pojistnými částkami i podmínkami. Dají se pojistit léčebné výlohy, trvalé následky úrazu, repatriace, atd., některé pojišťovny přidávají i pojištění zavazadel (dát pozor, zda se týká pouze
odcizení z uzamčeného pokoje či auta nebo i ozbrojených přepadení) a odpovědnosti za škodu. Zde jsou některé pojišťovny: Evropská cestovní pojišťovna, Generali, Kooperativa, Všeobecná zdravotní, Alpenverein - rakouský alpský svaz (nebo) a Český horolezecký svaz. Pro studenty je výhodné pojištění na kartu ISIC (350Kč/rok na libovolně výjezdů maximálně ale 30 dní dlouhých), a některé banky poskytují ke svým kartám zdravotní pojištění automaticky nebo za příplatek. V řadě zdravotních zařízení je ale třeba platit v hotovosti, s tím, že pojišťovna léky a léčbu proplatí zpětně. Také pro záchranné akce je někdy třeba složit zálohu předem nebo se důvěryhodně zaručit, aby záchranná akce vůbec byla započata. Proto je třeba mít v k dispozici i větší hotovost.
Samozřejmostí by měla být předodjezdová návštěva zubaře, gynekologa případně dalších lékařů. Při předpokládaném sexuálním styku s místní  obyvatelstvem je třeba se vybavit kondomy, jako ochranou před nákazou HIV.


home

<fh>
E-mail